Педагогічні читання 2022. Підсумки

Щороку на базі Кам’янського фахового музичного коледжу ім. М. Скорика проводиться низка методичних заходів, що об’єднані в цикл Педагогічних читань. Педагогічні читання це методичний майданчик, що дозволяє просувати інноваційні ідеї в педагогіці, обговорювати актуальні проблеми мистецької освіти, запрошувати на майстер-класи видатних педагогів та виконавців зі всієї країни, діяльність педагогічних читань спрямована на відкритий обмін досвідом  в питаннях з навчальної та виховної роботи. Не дивлячись на особливий режим воєнного часу та певні обмеження, традицію не було порушено і цьогоріч, а значить “Педагогічні читання – 2022” відбулися.

26  серпня у форматі круглого столу відбулася зустріч викладачів музично – теоретичних дисциплін мистецьких навчальних закладів міста і регіону, головною темою обговорення стали «Нові навчальні програми середнього базового рівня в мистецьких школах. Особливості і можливості». Протягом заходу тривали активні обговорення нових навчальних програм з теоретичних дисциплін в мистецьких школах. На засіданні були розглянуті важливі питання реформування мистецької освіти, зокрема було порушено питання розгляду освітніх та типових навчальних програм середнього (базового) рівня мистецької освіти у рамках викладання предметів музично-теоретичного циклу. На засіданні круглого столу виступила завідуюча предметної комісії  музично – теоретичних дисциплін «Мистецької школи №1» КМР Ярова І.В. з доповіддю на тему: «Типові навчальні програми середнього (базового) рівня музично-теоретичного циклу, їх особливості і можливості у сфері реформування мистецької освіти». 

Даний формат заходу виявився надзвичайно ефективним, відчувалась атмосфера живої дискусії, було ґрунтовно обговорено важливі для всіх питання, та шляхи їх вирішення.  

21-22 жовтня для викладачів вокалу пройшли педагогічні читання за загальною темою:”Bel canto вчора, сьогодні, завтра”.  Захід почався у великій концертній залі коледжу з презентації проєкту  Р. К. Степанян “Disney in my heart”, на завершення якої група Inside Music подарувала слухачам декілька яскравих музичних спогадів. У виступі взяли участь учні класу Степанян Р.К. Єдикоєва Марія та Покутня Тетяна. Не менш цікавою та наочною стала доповідь Заслуженої працівниці культури України Градосельської Л.С., у якій вона поділилася цікавою інформацією з приводу історії феномену bel canto.

Головною ж подією заходу став майстер-клас проведений лауреаткою міжнародних конкурсів, провідною солісткою Дніпровського академічного театру опери та балету, солістки обласної філармонії ім Л.Когана, викладачкою кафедри “Вокально-хорового мистецтва ” Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки. Катерини Миколайко,

Учасники заходу змогли поринути у світ живої музики, обговорити проблеми сучасного вокального виконавства не тільки в теорії, а й на практиці. 

22-23 жовтня 2022 року відбувся семінар-практикум на тему “Мультимедійні мережеві технології у навчанні музикантів” центральною подією якого стала однойменна лекція Романа Трофіменка.

Питання організації дистанційного навчання поставало і раніше, під час суворих карантинних обмежень, але зараз вона актуалізувалась як ніколи. Які інструменти використовувати? Як подолати проблеми що виникають при дистанційному навчанні? Як підвищити ефективність роботи в такому форматі? Всі ці та багато інших питань було порушено у ході лекції. Враховуючи актуальність теми та універсальність проблематики для всіх педагогів, в заході взяли участь не тільки викладачі народних інструментів, а й інших спеціалізацій.  Лекційна частина заходу включала в себе доповідь про проблематику та специфіку дистанційного навчання музикантів, розбір ряду онлайн інструментів та презентацію навчального курсу та освітнього серіалу Р. Трофіменка “Техніка класичного гітариста”, як прикладу реалізації новітнього освітнього продукту. Окрім лекційної частини, відбулося широке дискусійне обговорення теми та проведено практичні заняття для викладачів. Практичну частину було втілено у вигляді майстер-класу з використання мережевих інструментів у дистанційному навчанні, під час якого викладачі могли ставити питання та отримати консультацію з використання цих інформаційно-комп’ютерних технологій та мережевих сервісів інструментів у своїй роботі. Лекційна частина семінару транслювався на офіційному YouTube каналі коледжу, завдяки чому прослухати лекцію та долучитися до обговорення змогла максимальна кількість учасників. Дана тема буде залишатись актуальною незалежно від формату роботи у найближчій перспективі, тому що все більш очевидним стає той факт, що дистанційне навчання відкриває ряд нових можливостей для педагогів. 

26 та 27 жовтня на відділі хорового диригування пройшли майстер-класи заслуженої діячки естрадного мистецтва України, композиторки, співачки, лауреатки міжнародних конкурсів, викладачки-методистки з вокалу, членкині ГО «Спілка музикантів України» та ГО «Хорова асоціація» Інни Францескевич. Загальною темою майстер-класів стало актуальне у сьогоденні питання впливу музики та співу на людину ХХІ століття. Також на завершення творчих зустрічей з пані Фрацескевич були презентовані нові твори композиторки.  Протягом дводенного марафону панувала безпосередня та творча атмосфера, що є безумовною заслугою шановної гості. Слухачі були вражені багатогранністю таланту пані Інни та її надзвичайною доброзичливістю. 

27 жовтня на відділі оркестрових духових та ударних інструментів пройшов семінар-практикум на тему “Музично-виконавські проблеми у світлі сучасних репертуарних новацій” Доповідачем виступив доктор мистецтвознавства, проректор з наукової, творчої та міжнародної діяльності, професор кафедри “Оркестрові інструменти” Дніпропетровської академії музики ім. М. Глінки Валерій Громченко. Оскільки репертуар збагачується безперервно, з’являються нові жанри, нові стилі музики, а сучасність вимагає від виконавця коритися трендам та тенденціям, тема обговорення є надзвичайно актуальною і релевантною запиту багатьох викладачів.

В ході цьогорічних педагогічних читань, було висвітлено багато важливих тем, які є актуальними та важливими для кожного викладача у площині мистецької освіти, обговорювалися  сучасні педагогічні інструменти, нові підходи до викладання, актуальні проблеми методології.  Багато корисної інформації та практичних порад можна було почути також і  під час майстер-класів. Педагогічні читання − одна із добрих традицій та неодмінна частина методичної роботи нашого коледжу, що дозволяє забезпечувати високий професійний рівень викладачів мистецьких шкіл міста та регіону та знаходитися в авангарді сучасної педагогічної думки.

З нетерпінням вже чекаємо зустрічі з колегами в рамках “Педагогічних читань 2023”

Педагогічні читання 2022. Підсумки